Zakopane

Zakopane noclegi kusi ogromem atrakcji turystycznych. Wiele osób jako pierwszy punkt w swojej trasie zwiedzania miasta wskazuje skocznie narciarską Wielką Krokiew. Przy okazji wyczerpującej wspinaczki na obiekt mamy za sobą trudne momenty aklimatyzacji w górskim klimacie. Niemal niemożliwe jest być w Zakopanem i nie odwiedzić słynnej ulicy Krupówki, która jest jednym z najpopularniejszych deptaków w całej Polsce. Ciekawe są także atrakcje związane z kolejkami linowymi na Kasprowy Wierch i Gubałówkę.

noclegi w Zakopanem po Krupówkach spacerują ludzie z całego świata. To promenada Zakopanego biegnąca przez środek miasta, gdzie mieści się większość sklepów, lokali i instytucji. Początkowo była to ścieżką łączącą Zakopane z Kuźnicami. Po pożarze w latach 70 – tych XIX w. przebudowano ją na ulicę miejską. Znajduje się tu budynek pierwszego zakopiańskiego Hotelu „Pod Giewontem” czy drewniana willa zwana Wenecją. Kościół parafialny – neogotycki kościół Świętej Rodziny wzniesiony w 1896 r. z inicjatywy ks. Stolarczyka. Wnętrze kościoła to jeden z najcenniejszych zabytków stylu zakopiańskiego. W ołtarzu głównym tryptyk z 1903 r. z figurami Świętej Rodziny przypominający bożonarodzeniową szopkę. Kaplicę Matki Bożej Różańcowej zaprojektował Stanisław Witkiewicz w stylu zakopiańskim. noclegi Zakopane

Ulica ciągnie się na długości około 1100 m. Historycznie Krupówki są częścią Polany Krupowej. W połowie XIX wieku były wąska ścieżką łączącą zakopiańskie Nawsie przy ulicy Kościeliskiej z Kuźnicami. Ulicą stały się po 1870 roku, kiedy wzniesiono pierwsze domy. Ich nazwa pojawiła się z początkiem lat 80. ubiegłego wieku. Zakopane wille

Najbardziej znanym polskim szczytem górskim jest Giewont. Prowadzi na niego łatwa trasa z Kasprowego Wierchu przez co jest bardzo chętnie odwiedzany przez turystów i w sezonie letnim nieraz trzeba stać w kolejce aby dostać się na szczyt. Od strony miasta góra przypomina leżącego na plecach ze skrzyżowanymi rękoma rycerza. Według legendy gdy Polska będzie w niebezpieczeństwie wielki kamienn rycerz powstanie. Zakopane pensjonaty
Warto wybrać się na spacer po Tatrzańskim Parku Narodowym, nad Morskie Oko, zimą nauczyć się jeździć na nartach i skorzystać z wielu możliwych tras zjazdowych. W tatrach organizowane są wyprawy typu adventure oraz extreme dla osób spragnionych dużych wrażeń.

Odwiedzając Zakopane właściwie nie sposób nie odwiedzić Krupówek. To najbardziej znana i najczęściej odwiedzana przez turystów ulica miasta – główny deptak Zakopanego. Porównywana często do Monciaka w Sopocie. Na tym powstał pomysł miast partnerskich Zakopanego i Sopotu, w 2008 roku ruszył też specjalny pociąg pomiędzy miastami o nazwie Monciak – Krupówki. Same Krupówki liczą sobie 1100 m, leżą wzdłuż potoku Foluszowego. Jej początki sięgają XIX wieku kiedy łączyła ul. Kościeliską z Kuźnicami. Mieszczą się tam też najstarsze zakopiańskie hotele oraz liczne knajpy i restauracje.

Jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w okolicach Zakopanego jest Morskie Oko. To największe jezioro w Tatrach leży w Dolinie Rybiego Potoku w odległości około 25 km od Zakopanego. Samochodem lub busem można dojechać do Palenicy Białczańskiej, pozostałe 8 km trzeba pokonać pieszo lub dorożką (zimą saniami). Miejsce to zawdzięcza swoją popularność niesamowitym widokom, jakie rozciągają się na Tatry Wysokie i szczyt Rysy. Nad Morskim Okiem znajduje się też schronisko górskie. Mimo stosunkowo niewielkiej odległości, dojazd z Zakopanego w sezonie letnim może nam zająć sporo czasu. Głównym problemem jest znalezienie miejsca na parkingu w Palenicy, co powodu wielokilometrowe korki na drodze dojazdowej. Dobrym pomysłem jest dojazd jednym z busów prywatnych kursujących spod dworca PKP (koszt to 8 zł), choć przewoźnicy wykorzystują do maksimum pojemność busów i panuje w nich spory ścisk.
W Tatrach na miłośników górskich wędrówek czekają dziesiątki szlaków, od najłatwiejszych do skrajnie trudnych,
wymagających doświadczenia i rozwagi. Początkującym polecamy wycieczki do dolinek reglowych, Morskiego Oka i na Halę Gąsienicową. W jej otoczeniu znajdziemy szczyty, których zdobycie zaspokoi najbardziej ambitnych turystów. Za najtrudniejszy szlak turystyczny Tatr uchodzi Orla Perć, trasa pełna przepaści, łańcuchów, klamer i często oblodzonych skał, prowadząca od Zawratu do przełęczy Krzyżne. Znad Morskiego Oka możemy pokusić się o wejście na najwyższy szczyt Polski, liczące 2499 m n.p.m. Rysy. Także mniej sprawni turyści mogą podziwiać piękno naszych gór wjeżdżając kolejką na Kasprowy Wierch lub dorożkami do Morskiego Oka, na Polanę Pisaną lub Chochołowską.